Aludnod kellene

Részletek a regényből

I-III. fejezet, rövidített verzió, Jelenkor, 2012/4.*

VI. fejezet, rövidített verzió, Látó 2012/7.*

VII. fejezet, részletek. Jelenkor, 2013/4.*

IV. fejezet, Kalligram, 2014/2.

V. fejezet, Látó, 2014/3.



* A regény részletei Varjak munkacímen kerültek közlésre. 



Recenziók, kritikák

"Egyszerűen a realitásérzékünk kevesebb a könyv nélkül, az a tudásunk, hogy milyen állapotban van az ország, amelyben élünk."

Vigília 
"Az egyéni sors, az emberi tragédia, a kisiklott élet, a személyiség tehetetlensége nála a maga egyediségében, kisszerűségében és trivialitásában jelentkezik."

Pannonhalmi Szemle 
"Az Aludnod kellene című könyv a posztkommunista férfi-traumákhoz visz közelebb, mely férfiak a maguk szerény érzéki és szellemi kódjaikkal érzékelik az intimitás hiányának végtelen szegénységét."

Népszabadság
Fáy Miklós: Csodálatos szenvedő szerkezet
"Van egy ki nem mondott kérdés, amely talán minden kimondottnál fontosabb: miért gondolod te, aki mindezt olvasod, hogy más, vagy hogy különb életet élsz?"

Félonline
Márjánovics Diána: Csendélet a szürke árnyalataival
"Kiss Tibor Noé a feszültségkeltés eszközeit, a krimi és a rémtörténet műfaji kódjait biztos kézzel alkalmazza – elérve azt, hogy a titok, a rejtélyesség áthassa a szöveget. Ennek is köszönhető, hogy az Aludnod kellene egy – rövidsége ellenére is – sűrű, a figyelmet végig fenntartó regény, olyan jól komponált munka, amely többszöri olvasást érdemel."

Ambroozia
"Az Aludnod kellene tehát gondoskodik arról, hogy ne csak az olvasó fogadja be a mű világát, hanem ugyanez fordítva is megtörténjen: a telep is rabul ejtse a olvasót. Ebből az állatias, kegyetlen, titkokkal átszőtt világból nehéz szabadulni."

"Nem csend van, hanem hallgatás. Számomra éppen ez a játék, ez a bújócskázás az olvasóval a regény legnagyobb erénye. Ahogy a szereplők az éj leple alatt lopakodnak, nyomokat hagynak, úgy osonnak végig a történeteik is a szövegen és világosodnak meg a rejtélyek."

"A könyv elején – mint éjjelente e telep körüli fák közül az árnyak – elő-előbukkan még a humor. Aztán a szótlan szereplők, a véget nem érő esőzés, az alvó varjak és imbolygó fények toposzai westernes, thrilleres, misztikus-krimis irányokat is játékba hoznak. Kiss műfaji elemekből épít szerzői világot, afféle midcult-művet alkotva így."

Műút
Balázs Imre József: A perifériák perifériái
"a tétnélküliség megjelenítésének tétjében erős a könyv. Megtalálja azt a formát és azt az elbeszélésmódot, amelyik a vele rokonítható történetek sorában is egyénivé teszi. Nem a »mit mond«, hanem a »hogyan mondja« összefüggéseiben kell keresnünk a Kiss Tibor Noé-könyv csak rá jellemző erejét."

Nagy Boglárka: mintha nem is léteznének

"Kiss Tibor Noé szabad szemmel alig látható mikrovilágot nagyít fel az olvasói tekintet előtt, amelyből hiányoznak a színek, s amelynek zenei aláfestését a folytonosan zúgó vezetékek szolgáltatják. Az írói/elbeszélői trouvaille részben a nagyítás mikéntjében, részben a regényalakok megformálásában rejlik, a redukált nyelvben, a redukált nézőpontban, a vegetatív létezésre redukált figurák ábrázolásában."

Irodalmi Szemle
Csillag Lajos: Nem nőnek való vidék 
"A telep jórészt élhetetlen a nőknek, a férfiak világa ez. Minden anya, feleség, lány számára csu­pán egyetlen kiút vezet onnét."

Paszmár Lívia: A semmin és a zsíros csipketerítőn túl
"Telep. Nyomor. Egy- vagy kétlábú és egy- vagy kétszemű élőlények osztoznak rajtuk – biológiailag emberek. Sokféle szürkeség. Mindenütt pusztulás, hírnökei a varjak. Kiss Tibor Noé második regényében oda viszi az olvasót, ahol ahhoz, hogy élni elviselhető le­gyen, aludni kellene."

Kulter.hu

Takács Éva: Élet, ami a telepen zajlik
"A fragmentumokból összeálló kötet azonban mégiscsak életeket mutat fel, a telep szinte minden lakóját és a telepen működő intézet betegeit is többé-kevésbé megismerheti az olvasó."

Molnár Beáta: A nélküliség állapota

"A kérdés immár az »írástudók« felelőssége a szociális érzékenység felkeltésében. Kérdés, hogy tud-e eszközként szolgálni ebben az Aludnod kellene."

Marie Claire

Könyvajánló
"A néma semmi az isten háta mögött. Egy majorsági telep és lakói. Az élet negatívja."

Új Szó

A varjak nem azok, aminek látszanak
Sánta Szilárd: Agrothriller a telepen
"A regény egyik nagy erénye, hogy a szerző ezekhez a mélyvilágban tengődő, magukra hagyott, a normális élet lehetőségétől megfosztott, kirekesztett emberekhez érezhetően nagy érzékenységgel és empátiával közelít. "

Csehy Zoltán: A kiszolgáltatottság diorámái
"Kiss Tibor Noé új könyve lecsiszolt szövegtömbök különösen jó dramaturgiai és poétikai érzékkel elrendezett halmaza."

Veres István: A vegetálás melankóliája
"Olyan valóság ugyanis nem létezik, amelyben nincs egy milligrammnyi komikum vagy nevetés. Az Aludnod kellene fikciónak túl valóságos, valóságábrázolásnak túl művi-sötét."

Könyvesblog

Apró Annamária: Akiket ottfelejtettek a rendszerváltók
"Kiss Tibor Noé nyomasztó, sötét, levegőtlen és szűk világot teremt második regényében, melynek szövegvilága sokkal egységesebb, mint az Inkognitóé."

Élet és Irodalom

Kálmán C. György: Állókép varjakkal
"Végtelenül keserű, reménytelen világ. Mesterien, aprólékos gonddal és nagy erővel megszerkesztett szöveg."

Új Nautilus

Vidosa Eszter: Mindennapi brutalitás
"Aludnod kellene című regényével a szerző bebizonyította, hogy a transgender-tematikát mellőzve is figyelemreméltó szöveget kaphat kézhez tőle az olvasó."


Egyebek




Aegon



„Kiss Tibor Noé hangja, elbeszélői alázata és egyenessége ítélkezés nélkül, az emberi világ iránti megértéssel és szeretettel szól reménytelen életekről, kegyelem nélküli sorsokról, kiüresedett életterekről. Az Isten háta mögötti létezésről. Ez van. Ez is van. Ilyen élet is van.”




Recorder blog





Moly.hu


Hetedik helyezés a Merítés-díj közönségszavazásán. A lista első helyén Dragomán György Máglya című regénye végzett.

 
Litera
"Egyrészt kamerapásztázás – a megszólalásig élethű, ahogy mondani szokás –, másrészt a nyomor rekvizitumaiból keletkező prózaköltészet, egészében irodalom a javából."

Élet és Irodalom
Gács Anna, Károlyi Csaba, Margócsy István és Visy Beatrix beszélgetése.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése